Životopis

Oldřich Jelen se narodil roku 1961 v Bělé pod Bezdězem. Vyučil se knihařem. Jeho prvním učitelem byl mistr knihařského řemesla Josef Josef. Soukromě začal studovat kresbu i malbu, mezitím přijímal příležitostná zaměstnání. V letech 1990 – 1993 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Poté z Akademie odešel, aby hledal uplatnění jako svobodný výtvarník.

 V letech 1990 – 1993 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Poté z Akademie odešel, aby hledal uplatnění jako svobodný výtvarník. Již během studií se rozvinula jeho spolupráce s periodiky. Nejprve se jednalo o drobné tématické ilustrace, ale po poměrně krátké době dostal tvůrčí svobodu.

 

V této době vznikaly jeho kresby pro Národní Listy, Mladý svět (ilustrace k Dopisům z lásky a nenávisti Michala Horáčka), Lettre internationale, Středoevropské noviny (příloha Lidových novin), Pátek (Magazín Lidových novin), Playboy, Penthouse, Kmit (časopis Centra nezávislé žurnalistiky, který se rozvíjel cele v jeho výtvarné režii), Transitions (mezinárodní magazín o proměnách v postkomunistických společnostech), časopis QUO, Hospodářské noviny.

V roce 1998 začal ilustrovat pro nakladatelství Albatros. V témže roce získal cenu nakladatelství Albatros za ilustrace ke knize Josteina Gaardera „Haló, je tu někdo?“, v roce 1999 byl v Brně oceněn Zlatou stuhou za ilustrace ke knize J. Gaardera „Jako v zrcadle, jen v hádance“. Do roku 2004 vytvořil ilustrace k desítkám dalších knih. 

Mezi jeho nejlepší práce patří ilustrace ke knihám esejů Michala Horáčka „O české krvi otců vlasti“ a „O tajemství královny krav“, které vydalo nakl. LN, a které se setkaly s příznivým zájmem u odborné i laické veřejnosti a na knižním trhu se staly bestsellerem. 

Jeho knižní ilustrace si našly nadšené příznivce i v zahraničí. Velmi úspěšnou se stala kniha irské autorky Bairbre McCarthy Příběhy skřítků Leprikónů, vydaná s Jelenovými ilustracemi nakladatelstvím Albatros. Následovala její anglická verze vydaná v Irsku. V roce 2009 tuto knihu předal americkému prezidentovi Baracku Obamovi irský premiér Brian Cowen jako dárek pro Obamovy dcery. 

V současné době se zabývá tvorbou volných grafických listů velmi náročnou technikou tisku z kamene - litografie, ve které zhodnocuje svoji dokonalou kresebnou techniku. Své grafické listy spoluvytváří v litografické dílně s tiskařským mistrem Petrem Korbelářem.

Řemeslná kvalita těchto grafických listů je výjimečná i ve světovém měřítku.

Kromě volné grafiky se věnuje především tvorbě ex libris – fenoménu knižní značky pro sběratele z celého světa.

 

Od roku 2015 je členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

Nahoru